عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس
چگونه طول عمر کانکس را افزايش دهيم؟
آنچه در این مقاله می خوانید:

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس شامل جنس بدنه، نوع عایق، آب‌وهوا، میزان جابه‌جایی و شیوه جاگذاری و نصب آن هستند. مثل تمام اقلام مصرفی، کانکس‌ها نیز دارای عمر مشخصی هستند. متوسط طول عمر کانکس باتوجه‌به کیفیت متریال آن حدود 30 تا 50 سال است اما مواردی تا 100 سال نیز دوام دارند.

یکی از خلأهای استفاده از کانکس نحوه نگهداری و تعمیرات آن است. ازآنجایی‌که تقاضا برای این محصول در حال افزایش است؛ اگر با عوامل استهلاک کانکس آشنا باشید، می‌توانید خریدی مطمئن داشته و طول عمر آن را افزایش دهید. در این محتوا تمامی عوامل بررسی و پیشنهاداتی برای افزایش طول عمر کانکس عنوان شده است.

طول عمر کانکس یکی از مسائلی است که بودجه خرید را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. بازگشت سرمایه با خرید کانکس باکیفیت و طول عمر بالا اتفاق می‌افتد. برای تضمین بازگشت سرمایه‌تان به فروشگاه ما مراجعه کنید.

متوسط طول عمر کانکس متوسط 30 تا 50 سال
عوامل تأثیرگذار بر طول عمر کانکس کیفیت متریال، نحوه ساخت، نگهداری، نصب، عوامل محیطی، نوع کاربری و طراحی
توصیه‌های افزایش طول عمر کانکس خرید کانکس ساندویچ پانلی، تعمیر و نگهداری منظم، استفاده از تهویه مناسب و پوشش ضدخوردگی

معرفی فاکتورهای مؤثر بر عمر کانکس

فاکتورهای مؤثر بر طول عمر کانکس بسیار گسترده هستند. از ضخامت فولاد استفاده شده در کانکس گرفته تا نوع نصب آن، همگی در عمر مؤثر هستند. مثلاً Gauge فولاد که نشان‌دهنده ضخامت استاندارد ورق فلز است، هر چه عدد بیشتری باشد یعنی ضخامت مواد کمتر و طول عمر نیز کم است.

در جدول زیر به معرفی این فاکتورها می‌پردازیم.

فاکتورهای مؤثر عامل تأثیرگذاری بر طول عمر
کیفیت کانکس گیج فولاد کم افزایش
دست‌دوم و در معرض مواد شیمیایی خشن/خوردگی کاهش
نوع ساخت‌وساز کیفیت جوش بالا افزایش
فونداسیون جامد افزایش
فاکتورهای محیطی آب‌وهوای سخت کاهش
تهویه ضعیف/رطوبت زیاد کاهش
نحوه نگهداری جلوگیری از زنگ‌زدگی/ نگهداری منظم افزایش
زهکشی سقف افزایش
نوع کاربری و طراحی بار زیاد / استفاده زیاد کاهش
طراحی نامناسب تجهیزات داخلی کاهش

بررسی عوامل تأثیرگذار در طول عمر کانکس

برای بررسی طول عمر مفید هر وسیله چندین فاکتور هم زمان بررسی می‌شوند، هیچ‌وقت نمی‌توان یک عامل را به‌تنهایی روی استهلاک مؤثر دانست. عوامل تأثیرگذار در طول عمر کانکس شامل موارد زیر هستند:

کیفیت کانکس

عمده متریال مصرفی در ساخت کانکس، ورق‌های فولادی هستند. چه در کانکس ساخته شده با ساندویچ پانل چه کانکس عادی، Gauge فولاد استفاده شده باید بررسی شود.

هرچه فولاد استفاده شده در کانکس ضخیم‌تر باشد، در برابر زنگ‌زدگی، فرورفتگی و سایر آسیب‌های ساختاری مقاوم‌تر است. انتخاب فولاد با گیج پایین (عدد 14 تا 0) طول عمر بیشتری را تضمین می‌کند. استفاده از کانکس ساخته شده از ساندویچ پانل فولادی با پوشش ضد خوردگی باعث افزایش طول عمر خواهد شد.

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس
کیفیت و نحوه ساخت کانکس

نحوه ساخت کانکس

کیفیت و یکپارچگی نقاط جوش برای پایداری سازه بسیار مهم است. جوش‌هایی که به‌خوبی اجرا نمی‌شوند، می‌توانند به نقاط ضعیف تبدیل شده و طول عمر کانکس را به خطر بیندازند.

اجرای درست فونداسیون یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس است که به‌عنوان  یک پایه محکم برای توزیع یکنواخت وزن و جلوگیری از فشار روی پایه‌ها ضروری است. پایه‌های نامناسب می‌تواند منجر به تاب برداشتن و مشکلات ساختاری شود.

برش و جوشکاری گسترده برای ایجاد پنجره، در و سایر منافذ می‌تواند ساختار ظرف را تضعیف کند. تقویت مناسب در اطراف این مناطق بسیار مهم است.

connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید.

نوع کاربری و طراحی کانکس

کانکس‌ها یک سازه قابل‌حمل، پیش‌ساخته و در دسترس هستند که کاربردهای مختلفی دارند. یک کانکس سرویس بهداشتی در یک مکان شلوغ را تصور کنید. میزان مصرف این کانکس بسیار بالا و رطوبت و آب در کاربرد آن نقش مهمی دارد، در نتیجه استهلاک بالا می‌رود.

استفاده از کانکس بیش از ظرفیت وزن طراحی شده برای آن، می‌تواند منجر به خمیدگی ساختاری و کاهش طول عمر شود. از طرفی کانکس‌های کارگاهی، امکان خراش، ساییدگی، ضربه در زمان استفاده بیشتر است. به همین دلیل نوع کاربری یکی از عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس است.

عوامل تاثیرگذار در طول عمر کانکس
نوع طراحی و کاربردی کانکس

نحوه نگهداری کانکس

تهویه نامناسب و محیط‌های مرطوب می‌تواند منجر به رشد کپک و تخریب ساختار سازه شوند. تهویه مناسب و کنترل رطوبت برای نگهداری درست ضروری است.

فلاشینگ‌های خراب یا آبروهای گرفته شده از برگ و خاک عوامل تأثیرگذار بر طول عمر کانکس هستند. زنگ‌زدگی‌ها و خوردگی‌های سطحی اگر در ابتدای به‌وجودآمدن اصلاح نشوند، احتمال کاهش عمر کانکس بسیار زیاد می‌شود. زهکشی مناسب سقف از نشت آب و زنگ‌زدگی جلوگیری می‌کند.

فاکتورهای محیطی و شرایط محل استقرار کانکس

شرایط محیط استقرار کانکس، از جمله عوامل مهمی است که بر طول عمر آن تأثیر می‌گذارد. کانکس‌هایی که در معرض شرایط محیطی نامناسب مانند رطوبت، دمای بالا یا پایین، نور خورشید و بارش قرار می‌گیرند، زودتر فرسوده می‌شوند. اشعه ماورای‌بنفش خورشید، محل‌های پر باران، محیط‌هایی با آب سخت یا در معرض آب‌شور احتمال خوردگی کانکس را افزایش می‌دهند.

بنابراین در مناطقی با شرایط محیطی نامساعد، باید از کانکس‌های باکیفیت و مقاوم استفاده کرد. اکثر کانکس‌ها از جنس ساندویچ پانل با ورق گالوانیزه دارای عایق هستند. ورق فلزی دیواره و سقف سازه مستعد پوسیدگی و زنگ‌زدگی است که با پوشش ضدخوردگی تا حدی این آسیب شانس کمتری برای ظهور خواهد داشت.

عوامل مؤثر بر افزایش طول عمر کانکس

برای افزایش طول عمر کانکس توصیه کانکس بارون رعایت موارد زیر است:

  • کانکس ساندویچ پانلی با عایق بخرید: کنترل گرما برای افزایش میانگین عمر کانکس ضروری است. عایق باعث می‌شود کانکس در زمستان خیلی سرد و در تابستان خیلی گرم نشود. از طرفی مقاومت ساندویچ پانل در برابر خوردگی بهتر از ورق‌های فولادی است. برای اطلاع از قیمت انواع کانکس ساندویچ پانلی با ما تماس بگیرید.
  • فونداسیون قوی: نوع زمین یک مؤلفه مهم برای انتخاب نوع پی است. اگر خاک نرم یا دارای لایه رسی است، حتماً از فونداسیون برای نصب استفاده شود تا پایه کانکس درون خاک فرو نرود و زنگ نزند.
  • انتخاب محل استقرار صحیح: محیطی که مدام در معرض اشعه ماورای‌بنفش یا آب‌شور باشد، به‌خودی‌خود عمر کانکس را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. برای استقرار محیط بهتری انتخاب کنید.
  • آب‌بندی درست و اصولی برش‌ها و دهانه‌ها: هر چه در و پنجره کمتری استفاده شود، احتمال خرابی کانکس نیز پایین می‌رود. البته آب‌بندی درست و اصولی از ورود رطوبت به داخل سازه جلوگیری می‌کند.
  • نگهداری و تعمیرات منظم: بررسی و تعمیرات منظم از سقف و کف و دیواره‌ها برای شناسایی مشکل بسیار مهم هستند. گاهی یک گرفتگی ممکن است باعث نشت رطوبت و ایجاد زنگ در فلز شود.
  • در صورت لزوم جابه‌جا شوند: کانکس هرچه کمتر جابه‌جا شود، احتمال استهلاک کمتری دارد. البته کانکس‌های سیار از این مقوله مستثنی هستند زیرا برای جابه‌جایی طراحی شده‌اند.

سؤالات متداول

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس چیست؟

کیفیت متریال، نحوه ساخت، نگهداری، نصب، عوامل محیطی، نوع کاربری و طراحی

راهکارهای افزایش طول عمر کانکس چیست؟

خرید کانکس ساندویچ پانلی، تعمیر و نگهداری منظم، استفاده از تهویه مناسب و پوشش ضدخوردگی، فونداسیون قوی، جابه‌جایی کمتر، آب‌بندی درست و اصولی

سخن پایانی

طول عمر کانکس تحت‌تأثیر کیفیت متریال، نحوه ساخت، نگهداری، نصب، عوامل محیطی، نوع کاربری و طراحی است. با کاهش عوامل تأثیرگذار بر طول عمر کانکس باکیفیت می‌توان حدود 100 سال از آن استفاده کرد.

راه‌های افزایش طول عمر کانکس استفاده از عایق، تهویه مناسب، پوشش ضد‌خوردگی و طراحی درست و اصولی است. برای خرید کانکس باکیفیت و طول عمر بالا با ما تماس بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله عوامل تاثیرگذار بر طول عمر کانکس روی لینک کلیک کنید.

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *