کانکس غسالخانه چیست و چه امکاناتی دارد؟

کانکس غسالخانه
کانکس غسالخانه چیست؟
آنچه در این مقاله می خوانید:

کانکس غسالخانه یک سازه پیش‌ساخته است که برای اجرای مراسم شست‌و‌شو و تطهیر متوفیان طراحی و تولید می‎‌شود. این کانکس قابلیت جابه‌جایی هم دارد. از طرفی تمام تجهیزات آن مطابق با نیازهایی تعبیه شده‌اند که در فرآیند شست‌و‌شو، تطهیر و آماده‌سازی جنازه‌ها مورد نظر هستند.

ابعاد کانکس از نوع غسالخانه سفارشی است. می‌تواند یک کانکس بسیار کوچک با یک تخت و بدون فضای استراحت کارکنان باشد. یا در مقابل، یک کانکس بزرگ‌تر باشد که در کنار چند تخت، فضایی برای استراحت یا تعویض لباس هم داشته باشد.

بدنه این کانکس از مصالح مدرن و بادوام ساخته می‌‎شود. بحث مقاومت در تولید شاسی و پایه‌ها هم لحاظ می‌شود. امکانات آن نیز می‌توانند شامل جزئیات بسیار زیادی باشند. اما سیستم‌های بهداشتی، تقسیم‌بندی درست فضا و بعضی از امکانات رفاهی مانند سیستم روشنایی، جزو ضروریات این کانکس محسوب می‌شوند.

در این مطلب از کانکس بارون با کاربرد کانکس با کاربری غسالخانه آشنا می‌شویم. سپس به مشخصات فنی آن اشاره می‌کنیم. امکانات و تجهیزات ضروری و اختیاری آن را هم مرور می‌کنیم.

مشخصات کانکس غسالخانه

ابعاد سفارشی (معمولاً 6 تا 12 متر طول، 2.5 تا 3.5 عرض و 2.5 تا 3 متر ارتفاع)
جنس بدنه ورق گالوانیزه یا آلومینیوم
جنس شاسی فولاد مقاوم با پوشش ضد زنگ
امکانات
 • سیستم بهداشتی
 • تجهیزات داخلی
 • امکانات رفاهی
 • سیستم‌های ایمنی

معرفی کانکس غسالخانه

کانکس با کاربری غسالخانه، تمام امکانات کاربردی، رفاهی و ایمنی را مشابه یک ساختمان معمولی تأمین می‌کند. این کانکس می‌تواند در روستاهای دوردست یا مناطق صعب‌العبور، مناطق جنگی یا بعد از بلایای طبیعی، مساجد و زیارتگاه‌ها، بیمارستان و… جایگزین ساخت و ساز سنتی شود.

این کانکس در دسته کانکس‌های بهداشتی قرار می‌گیرد (مثل کانکس سرویس بهداشتی و حمام). این سازه می‌تواند در قالب یک کانکس سیار نیز ساخته شود. در این صورت جابه‌جایی آن بسیار راحت‎‌تر و با خودروهای سبک‌تر هم امکان‌پذیر است.

مشخصات فنی کانکس غسالخانه

در این بخش ویژگی‌های فنی این کانکس را مرور می‌کنیم.

ابعاد

اندازه این کانکس به بودجه و میزان استفاده پیش رو بستگی دارد. مثلاً می‌توانید یک کانکس 6 متری با یک تخت داشته باشید یا کانکسی بزرگ‌تر داشته باشید که چند تخت را کنار هم در خود جای دهد.

ابعاد این کانکس سفارشی است. اما به طور معمول در یکی از سه اندازه زیر تولید می‌شود:

 1. کوچک: طول 6 متر، عرض 2.5 متر و ارتفاع 2.5 متر
 2. متوسط: طول: 8 متر، عرض 3 متر و ارتفاع 2.5 تا 3 متر
 3. بزرگ: طول 10 تا 12 متر، عرض 3 تا 3.5 متر و ارتفاع 3 متر

جنس بدنه

کانکس غسالخانه به صورت دائم در معرض آب است. از طرفی دمای داخل آن نباید بیش از حد بالا برود. بنابراین استفاده از مصالحی که در مقابل آب و رطوبت مقاوم بوده و عایق‌های خوبی هم باشند،  از اولویت‌های ساخت این کانکس‌ها است. اینجا است که مصالح مدرن  وارد عمل می‌شوند تا تمام نیازهای این کانکس را برآورده کنند.

متریال های مدرنی که در ساخت بدنه این نوع کانکس استفاده می‌شود، معمولاً از جنس فایبرگلاس، ورق گالوانیزه یا آلومینیوم هستند.

connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید.

جنس شاسی و پایه‌ها

شاسی نیز باید به اندازه بدنه مقاوم باشد. به همین خاطر در ساخت آن از فولاد ضد زنگ با پوشش ضد زنگ استفاده می‌شود. پایه‌ها نیز در برابر خوردگی استقامت بالایی دارند تا در طول زمان دچار فرسودگی نشوند.

تجهیزات و امکانات کانکس غسالخانه

از مشخصات فنی که بگذریم، می‌رسیم به کارایی و تجهیزات این کانکس که مثل سایر انواع کانکس سفارشی هستند. اما به طور کلی این تجهیزات را می‌توان به چند بخش تقسیم کرد که در ادامه می‌بینیم.

سیستم‌های بهداشتی

 • سیستم آب‌رسانی: آب مورد نیاز این کانکس معمولاً با مخازن آب سرد و گرم تأمین می‌شود. پمپ‌ آب نیز برای افزایش فشار و گاهی سیستم فیلتراسیون به این سیستم اضافه می‌شوند.
 • سیستم فاضلاب: آب آلوده بعد از شست‌و‍‌شو باید به فاضلاب هدایت شود. پس وجود یک سیستم فاضلاب پیشرفته برای جمع‌آوری و تخلیه آب‌های آلوده و دور کردن آنها از کانکس ضروری است.
 • سیستم تهویه: سیستم تهویه مکانیکی و تصفیه هوا با فیلترهای HEPA بهترین راهکار برای جلوگیری از انتشار و باقی ماندن بوی نامطبوع داخل کانکس است.

تجهیزات داخلی

 • تخت شست‌و‌شو: کانکس غسالخانه بسته به جمعیت منطقه‌ای که در آن واقع شده، می‌تواند شامل یک یا چند تخت باشد. این تخت‌ها معمولاً از جنس استیل ضد زنگ هستند. طراحی آنها ارگونومیک و فکرشده است تا شست‌و‌شو به راحت‌ترین شکل انجام شود.
 • شلنگ‌های آب: این شلنگ‌ها اغلب قابلیت تنظیم دما و فشار را دارند تا روند تطهیر دقیق‌تر و بهتر انجام شود.
 • قفسه‌بندی: کابینت‌ها و قفسه‌ها برای نگهداری وسایل و مواد شوینده به تعداد لازم تعبیه می‌شوند.
 • سینک‌ها و وان‌ها: سینک‌ها و وان‌های مخصوص برای تطهیر جنازه‌ها با قابلیت ضدعفونی سریع نیز داخل کانکس طراحی می‌شوند.

امکانات رفاهی

 • سیستم روشنایی: سیستم روشنایی اغلب با لامپ‌های LED تأمین می‌شود تا ضمن تأمین روشنایی کانکس، در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی شود.
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی: این سیستم‌ها می‌توانند بر اساس بودجه و شرایط محیطی شامل کولر گازی، کولر آبی، بخاری، هیتر، گرمایش از کف و… باشند.
 • فضای تعویض لباس: یک اتاق یا فضایی که صرفاً با پاراوان جدا شده، برای تعویض لباس و برداشتن تجهیزات محافظتی توسط نیروهای کار طراحی می‌شود.
 • اتاق استراحت: اگر کانکس به اندازه کافی بزرگ باشد، یک فضای استراحت کوچک هم برای کارکنان با امکاناتی مانند میز و صندلی در نظر گرفته خواهد شد.

امکانات ایمنی

 • سیستم ضدعفونی کننده: کانکس غسالخانه در معرض آلودگی‌های متعددی است. اما با اضافه کردن مخازن و دستگاه‌های اسپری مواد ضدعفونی کننده، می‌توان محیط را به سرعت پاکسازی کرد.
 • سیستم ضد حریق: می‌تواند فقط در حد کپسول آتش‌نشانی باشد یا سیستم اطفای حریق را هم شامل شود.

کفپوش و دیوارپوش حفاظتی: کف این کانکس تقریباً همیشه خیس و آغشته به مواد شوینده است. پس کف‌پوش‌های ضد لغزش و همین‌طور دیوارپوش‌های ضد آب و قابل شست‌و‌شو کارایی کانکس را تا حد قابل توجهی ارتقا خواهند داد.

سفارش کانکس سفارشی غسالخانه به کانکس بارون

کانکس غسالخانه می‌تواند تمام امکانات بهداشتی و رفاهی یک غسالخانه کامل و واقعی را داشته باشد. ضمن این که مزایایی هم نسبت به یک ساختمان سنتی دارند. مزایایی مانند قابلیت حمل‌و‌نقل، و نصب سریع، تعمیر یا سفارشی‌سازی راحت و… .

برای خرید کانکس از نوع غسالخانه یا انواع دیگر، کافی است از طریق شماره 05136228800 با کانکس بارون در تماس باشید. مشاوران این مجموعه شما را در انتخاب مشخصات و میزان بودجه مورد نیاز راهنمایی خواهند کرد. در قدم بعدی نیز کانکس شما با قالب استاندارد یا مشخصات کاملاً سفارشی، بر اساس استاندارهای بین‌المللی تولید خواهد شد.

سؤالات متداول

1. طراحی کانکس غسالخانه معمولاً چگونه است؟

این موضوع به بودجه کارفرما و انتظارات او بستگی دارد. مثلاً می‌توانید یک کانکس بسیار ساده داشته باشید یا یک کانکس شش ضلعی را با این کاربری تحویل بگیرید.

2. ساخت این کانکس چه قدر زمان می‌برد؟

این مدت‌زمان به اندازه، تجهیزات و سفارشی‌سازی‌های مورد نیاز وابسته است. بر این اساس، فرآیند طراحی، تولید و تحویل کانکس بین چند هفته تا چند ماه طول می‌کشد.

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *