اصول طراحی کانکس چیست؟

اصول طراحی کانکس
آنچه در این مقاله می خوانید:

اصول طراحی کانکس مراحل و قواعدی هستند که تولیدکنندگان معتبر و باتجربه برای پیشبرد پروژه پشت سر می‌گذارند. داشتن یک پلان از قسمت‌های مختلف کانکس از مهم‌ترین اصول‌ ساخت این محصولات است. بدون نقشه باقی تصمیمات نیز پایه و اساس محکمی نخواهند داشت.

زمان‌بندی انجام پروژه نیز اهمیت زیاد دارد. مشتری باید بدانید چه زمانی محصولش را تحویل می‌گیرد. امر دیگری که جزو حقوق مشتریان است، مدیریت بودجه است که تولیدکننده به عهده دارد. بودجه باید طوری تقسیم‌بندی شود که تعادل مناسبی بین کیفیت مصالح، امکانات و تزئینات برقرار شود.

اما اصول طراحی و ساخت کانکس‌ها فقط به همین چند مورد خلاصه نمی‌شود. در ادامه این اصول را با جزئیات مرور می‌کنیم.

اصل طراحی کانکس توضیحات
تعیین نوع کاربری کانکس مشخص کردن کاربرد اصلی کانکس (مسکونی، اداری، تجاری، بهداشتی، آموزشی و…)
طراحی پلان طراحی نقشه‌ای از طراحی داخلی و خارجی و تقسیم‌بندی
زمان‌بندی تعیین بازه زمانی برای هر فاز پروژه
انتخاب متریال متناسب با بودجه و الزامات انتخاب تمام مصالح و متریال بر اساس بودجه مشتری، شرایط محیطی، میزان استفاده از کانکس و…
انتخاب پوشش‌های داخلی و خارجی انتخاب دیوارپوش‌های داخلی و خارجی متناسب با فضا و هدف کانکس
عایق‌بندی استاندارد کاهش ضریب انتقال حرارتی، برودتی و صوتی در دیوارها و سقف
طراحی ارگونومیک ارتقای راحتی کانکس و تعبیه روشنایی و تهویه مناسب
رعایت استانداردها انتخاب مصالح و روش انجام کار بر اساس استاندادرهای ملی و بین‌المللی
برنامه‌ریزی برای تعبیه تجهیزات تعیین کیفیت و کمیت تجهیزات و امکانات
مدیریت بودجه تقسیم‌بندی بودجه با سیاست تأمین تمام نیازها
رعایت اصول زیبایی‎‌شناسی طراحی داخلی و خارجی، رنگ‌بندی و دکوراسیون متناسب با دنیای طراحی مدرن و هماهنگ با اهداف کانکس

اصول طراحی کانکس

چرا رعایت اصول طراحی و تولید کانکس مهم است؟ چون کانکس‌ها در نهایت باید محصولاتی باشند که علاوه بر تأمین نیازهای کاربردی، از نظر ظاهری نیز زیبایی بصری کافی را داشته باشند. از تمام متریال و قطعات اولیه گرفته تا ریزه‌کاری‌ها و جزئیات باید فکرشده انتخاب شوند. در غیر این صورت در آینده‌ای نه چندان دور مشکلاتی جدی با این محصول خواهیم داشت.

اصول طراحی کانکس بسته به نوع آن و سفارش مشتری در هر پروژه متفاوت است. اما نقشه راه کلی این مسیر مشخص است. در ادامه اصول عمومی طراحی این محصولات را مرور می‌کنیم.

تعیین نوع دقیق کاربری کانکس

خشت اول در طراحی کانکس، تعیین دقیق نوع آن است. همه چیز از صفر تا صد باید در راستای تأمین هدف نهایی کانکس انتخاب و استفاده شوند. کانکس‌ها طیف وسیعی دارند و هر کدامشان نوع خاصی از نیازهای مشتری را برطرف می‌کنند.

یک کانکس مسکونی مثل یک خانه کامل است که می‌توان موقت یا حتی دائمی داخل آن اقامت داشت. این کانکس به اتاق خواب، سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه نیاز دارد. این در حالی است که برای مثال با خرید کانکس انباری فقط یک اتاقک ساده و البته بسیار مقاوم دارید که متناسب با نوع محصولات شما طراحی شده است.

داشتن یک پلان

داشتن پلان از اصول طراحی کانکس
پلان یا نقشه، زیربنای اصول طراحی کانکس

از مهم‌ترین اصول طراحی کانکس، داشتن پلان یا نقشه کانکس است. این که این فضا قرار است شامل چه بخش‌هایی باشد. یا قرار است درب و پنجره کجا نصب شوند. حتی طراحی داخلی کانکس را هم می‌توان به طور کلی در پلان مشخص کرد.

یکی از حیاتی‌ترین متغیرهایی که با داشتن پلان روشن و واضح است، ابعاد کانکس است. ورق‌ها، پروفیل‌ها، درب و پنجره‌ها و… همگی بر اساس ابعاد کانکس انتخاب می‌شوند. برای مثال به طور کلی محصولاتی مانند کانکس اداری ابعاد بزرگ‌تری نسبت به کانکس‌های نگهبانی دارند. اما خودِ کانکس اداری، نگهبانی یا… هم می‌توانند ابعاد متنوعی داشته باشند. این ابعاد باید با جزئیات مشخص شوند.

زمان‌بندی پروژه

مجموعه‌هایی که تجربه تولید انواع کانکس را دارند، می‌توانند فازهای مختلف پروژه را زمان‌بندی کنند. طوری که یک زمان حدودیِ نزدیک به واقعیت را به مشتری اعلام کنند.

connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید

انتخاب متریال متناسب با بودجه و الزامات کانکس

یک کانکس ویلایی را تصور کنید. شاید سفارش‌دهنده این کانکس بودجه مناسبی دارد. یا شاید قرار است در طول سال حداقل 9 ماه در این کانکس اقامت داشته باشد. در این صورت متریالی که برای ساخت این کانکس انتخاب می‎‌شوند، باید کیفیت بالاتری داشته باشند.

شرایط محیطی هم جزو فاکتورهایی است که تأثیر زیادی در انتخاب مصالح دارد. شاید کانکس قرار است در منطقه‌ای مرطوب مثل بعضی شهرهای شمالی جای‌گذاری شود. یا شاید در معرض طوفان‌های زیاد یا در منطقه زلزله‌خیز قرار خواهد داشت. یک کانکس معمولی در چنین شرایطی تاب نخواهد آورد.

در مقابل برای شرایط محیطی بهتر، بودجه پایین‌تر یا میزان استفاده کمتر، می‌توان از متریال متوسط هم استفاده کرد. مدیریت بودجه به طوری که در نهایت کل مبلغ به طور هوشمندانه‌ای صرف شود، جزو اصول طراحی کانکس و از وظایف پیمانکار کانکس است.

تصمیم‌گیری درست در مورد پوشش‌های داخلی و خارجی

پوشش خارجی کانکس باید ضد آب و در برابر اشعه UV مقاوم باشد. پوشش داخلی هم باید در کنار زیبایی، مقاوم و قابل شستشو باشد. گزینه‌های مختلفی برای پوشش داخلی و خارجی پیش رو داریم که باید هماهنگ با الزامات کانکس و سلیقه مشتری گزینش شوند.

عایق‌بندی استاندارد

عایق بندی از اصول طراحی کانکس
عایق‌بندی از اصول طراحی کانکس کارآمد و مقاوم

اصول طراحی کانکس شامل در نظر گرفتن یک امر بسیار حیاتی و مهم دیگر هم هستند و آن عایق بودن کانکس است. کانکس‌ها به عایق‌ بودنشان معروف هستند. به خصوص اگر در شرایط آب و هوایی خاص یا در منطقه‌ای پرسروصدا باشند، بدون عایق‌بندی مناسب در عمل کارایی خود را از دست خواهند داد.

کانکس‌ها را به روش‌های مختلفی می‌توان عایق‌بندی کرد. اما استفاده از ساندویچ پانل در دیوارها و سقف مرسوم‌ترین روش آن است. پروفیل‌ها و سایر قطعات آب‌بندی هم این عایق‌کاری را کامل می‌کنند.

طراحی ارگونومیک

طراحی کانکسی که صرفاً نیازهای اولیه مشتری را رفع کند، نمی‌تواند برای سال‌های طولانی کافی باشد. این طراحی ارگونومیک است که یک کانکس را به یک مکان کوچک یا بزرگ خوش‌دست و راحت تبدیل می‌کند. طراحی ارگونومیک شامل اصول زیر است:

  • راحتی و سهولت استفاده: طراحی پلان داخلی کانکس باید طوری باشد که افراد بتوانند به راحتی از امکانات و فضای داخلی استفاده کنند. این شامل طراحی مناسب فضای نشیمن، کار، خواب و سایر بخش‌ها است.
  • نورپردازی و تهویه: نور و هوای کافی در داخل کانکس به کمک پنجره‌ها و سیستم‌های تهویه مناسب تأمین می‌شود. هر دو مورد می‌توانند تأثیر به سزایی در بهبود کیفیت فضای داخلی داشته باشند.

رعایت استانداردها

در اصول طراحی کانکس، گواهینامه‌ها و استانداردهای ملی و بین‌المللی مختلفی مقرر شده‌اند. تولیدکنندگان مکلف به رعایت این استانداردها هستند. با این حال، نمی‌توان مطمئن بود که تمام کانکس‌های بازار دارای این استانداردها هستند. اما با همکاری با مجموعه‌هایی مانند کانکس بارون تضمین رعایت استانداردهایی مانند CE اروپا را خواهید داشت.

برنامه‌ریزی برای تعبیه تجهیزات

این که داخل یا خارج کانکس چه تجهیزاتی داشته باشیم، اول به درخواست مشتری و بعد به بودجه او وابسته است. به طور کلی گزینه‌هایی که در اغلب کانکس‌ها انتخاب می‌شوند عبارت‌اند از:

  • سیستم‌های برقی، آب و فاضلاب، گرمایشی و سرمایشی
  • تجهیزات داخل مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، اتاق خواب، روشنایی و مبلمان
  • سیستم‌های ایمنی شامل سیستم اعلام حریق، درب‌ و پنجره‌ مقاوم و سیستم‌های امنیتی
  • و…

مدیریت بودجه؛ پیش‌نیاز سایر اصول طراحی کانکس

مدیریت بودجه از اصول طراحی کانکس
مدیریت بودجه، کنترل‌کننده سایر قواعد طراحی کانکس

بالاتر به بحث مدیریت بودجه در انتخاب متریال اولیه اشاره کردیم. اما این مدیریت در تمام مراحل تولید کانکس باید نمود داشته باشد. این که بودجه چطور تقسیم شود که متریال، تجهیزات، تزئینات و… در یک تعادل فکرشده باشند، به عهده تولیدکننده است.

تولیدکننده باید منابع مالی را طوری برنامه‌ریزی و مدیریت کند که هزینه‌ها تا جای ممکن کاهش پیدا کنند. این مدیریت شامل انتخاب مصالح و تجهیزات مقرون‌به‌صرفه و بهینه‌سازی فرآیندهای تولید و نصب است.

در واقع مشتری تمام درخواست‌ها و انتظارات خود را با تولیدکننده کانکس مطرح می‌کند. در نهایت طراحی باید طوری باشد که با حداقل هزینه ممکن، بهترین کیفیت و کارایی به مشتری تحویل داده شود.

رعایت اصول زیبایی‎‌شناسی

کانکس‌های ساده با طراحی ابتدایی و سنتی، جایی در دنیای سازه‌های مدرن ندارند. از این رو طراحی کانکس دیگر فقط یک فرآیند کاملاً فنی نیست. تولیدکننده باید اصول زیبایی‌شناسی را هم در محصولات خود در نظر داشته باشد. این اصول شامل موارد زیر هستند:

  • طراحی ظاهری: استفاده از طرح‌های مدرن و زیبا هم برای کانکس‌های مسکونی و هم به خصوص برای کانکس‌های تجاری اهمیت فوق‌العاده‌ای دارند.
  • رنگ‌بندی و دکوراسیون: رنگ‌ها و دکوراسیون داخلی و خارجی باید با محیط و کاربری کانکس سازگار باشد.

خرید کانکس‌های سفارشی و استاندارد در کانکس بارون

اصول طراحی کانکس یک منشور چندبعدی است که اگر به هر وجه آن بی‌توجهی شود، خروجی استانداری نخواهیم داشت. رعایت تمام اصول برای تولیدکنندگانی که سابقه طراحی و ساخت انواع کانکس‌ها را دارند، امری بدیهی و ساده است.

کانکس بارون در تولیدی‌های خود دو امر را هرگز از قلم نمی‌اندازد: برآورده کردن نیازهای مشتری و رعایت تمام استانداردها و اصول طراحی. اگر قصد خرید کانکس دارید و در مورد انتخاب خود مطمئن نیستید، می‌توانید با شماره   05136228814 با مشاوران ما در تماس باشید.

سؤالات متداول

1. چه استانداردهایی جزو اصول طراحی کانکس محسوب می‌شوند؟

استانداردهایی ملی و بین‌المللی در زمینه‌های ایمنی، بهداشت، محیط زیست و ساخت و ساز است. این استانداردها شامل مواردی مانند مقاومت در برابر زلزله، مصرف انرژی و استفاده از مواد ایمن و غیرسمی است.

2. چگونه می‌توان هزینه‌های ساخت کانکس را بهینه کرد؟

بهینه‌سازی هزینه‌ها شامل می‌تواند از طریق انتخاب مصالح و تجهیزات مقرون‌به‌صرفه، بهینه‌سازی فرآیندهای تولید و نصب و مدیریت دقیق بودجه انجام شود. البته انتخاب طراحی‌های ماژولار نیز می‌تواند به کاهش هزینه‌ها کمک کند.

3. چرا عایق‌بندی کانکس‌ها تا این اندازه اهمیت دارد؟

عایق‌بندی مناسب باعث کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش، افزایش راحتی ساکنان و ایجاد محیطی آرام‌تر می‌شود.

کانکس بارون
کانکس بارون

کانکس بارون بهترین تولید کننده انواع کانکس های ساندویچ پانل

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای استعلام قیمت انواع

1- کانکس

2- ساختمان پیش ساخته

👇 تماس بگیرید. 👇