راهنمای استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس

استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس
راهنمای استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس
آنچه در این مقاله می خوانید:

استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس بخش مهمی از اتصالات این سازه‌های ازپیش‌ساخته را تشکیل می‌دهند. هر دو فلزی هستند. اما پیچ موقتی و قابل تعویض و پرچ دائمی و غیرقابل تعویض است. هر دو نیز اتصالات محکمی را تشکیل می‌دهند. اما اتصالات پرچی استحکام بیشتری دارند.

فرقی نمی‌کند کانکس از چه نوعی باشد. پیچ و پرچ در نصب انواع کانکس نقشی ضروری دارد. با وجود این، میزان استفاده از قطعات، به نوع دقیق کانکس و شرایط محیطی بستگی دارد. برای مثال پرچ برای کانکس‌های مناطق زلزله‌خیز یا طوفانی انتخاب بهتری است.

انتخاب بین پیچ و پرچ، به نوع اتصال، میزان بار تحمیلی بر هر قسمت، استحکام مورد نیاز، میزان دسترسی به قسمت‌های مختلف و… بستگی دارد. در این مطلب از کانکس بارون، کاربردهای پیچ و پرچ را در نصب کانکس‌ها می‌بینیم. در آخر نیز موارد استفاده هر دو را مرور کرده و مقایسه‌ای بر ویژگی‌های مختلفشان خواهیم داشت.

مزایا و معایب استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس

مزایا

معایب

پیچ در نصب کانکس
 •  بستن و باز کردن راحت
 • ایجاد اتصالات قوی
 • توانایی تحمل بارهای سنگین
 • قابل بازیافت
 • نیاز به سفت کردن به صورت دوره‌ای
 • امکان ایجاد تنش در اتصالات و ترک برداشتن قطعات (به خصوص در مواد نرم‌تر)
پرچ در نصب کانکس
 • ایجاد اتصالات دائمی بسیار محکم
 • مقاوم در برابر زلزله و شرایط سخت محیطی
 • نیاز به نگهداری کمتر
 • نصب و برداشتن پیچیده‌تر که به ابزارهای خاصی مانند پرچ‌کن نیاز دارد و هزینه‌های نصب را بالا می‌برد.
 • غیر قابل تعویض به دلیل دائمی بودن
 • نیاز به برش دادن قطعات و نصب دوباره آنها برای تعویض پرچ

 

کاربرد پیچ در کانکس

استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس با توجه به تفاوت‌های جزئی این اتصالات متفاوت است. پیچ‌ها پای ثابت اتصالات کانکس‌ها هستند. پیچ‌ها باعث ایجاد رزوه داخل قطعات فلزی شده و آنها را به هم متصل می‌کنند. جنس پیچ‌ها معمولاً فلزی است و در انواع مختلفی تولید می‌شوند.

مزیت استفاده از پیچ‌ها قابلیت نصب راحت و تعویض بسیار آسان آنها است. پیچ‌های کانکس هم مثل پیچ‌های دیگر، به راحتی با ابزارهای ساده‌ای مثل پیچ‌گوشتی قابل نصب یا باز شدن هستند.

اما همین قطعات کوچک به ظاهر ساده، می‌توانند بارهای زیادی را تاب بیاورند و باعث اتصالات محکمی شوند. بنابراین برای ساختارهای بزرگ و سنگینی مانند کانکس گزینه ایده‌آلی هستند.

از طرف دیگر جنس پیچ‌ها طوری است که به راحتی بازیافت می‌شوند و در صورت نیاز دوباره قابل استفاده هستند. این ویژگی نیز ضایعات ساخت و ساز و هزینه‌های تولید را کاهش می‌دهد.

کاربرد پرچ در کانکس

استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس، تکنیک‌ها و نکات متفاوتی دارد. برای مثال پرچ‌ها برای اتصال قطعات فلزی، در آنها فشار و تغییر شکل ایجاد می‌کنند. از طرفی بر خلاف پیچ‌ها دائمی هستند. یعنی اگر آنها را از اتصالات جدا کنید، هم پرچ و هم قطعاتی که متصل شده بودند، آسیب می‌بینند.

دائمی بودن پرچ‌ها می‌تواند گاهی نقطعه ضعفشان محسوب شود. در عوض اتصالات بسیار محکمی را ایجاد می‌کند که با گذشت زمان شل نمی‌شوند. این ویژگی برای قسمت‌هایی از کانکس که به اتصالات ثابت و قابل اعتماد نیاز دارند، یک مزیت طلایی است.

پرچ‌ها در برابر لرزش یا انواع شوک‌ها هم دوام بالایی دارند. پس می‌توانند بخش مهمی از اتصلات کانکس ضد زلزله باشند یا برای سازه‌هایی در شرایط محیطی استفاده شوند.

پیچ‌ها باید به صورت دوره‌ای محکم شوند. اما پرچ‌ها این نگهداری را نیاز ندارند. البته نصب آنها دانش فنی بیشتری نسبت نصب پیچ‌ها می‌خواهد. ضمناً جنس پرچ هم از فلز است. این قطعه در قالب میله‌هایی با سر و ته پهن تولید و عرضه می‌شود.

مقایسه استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس

احتمالاً با مطالعه موارد بالا، خودتان به یک مقایسه کلی از این دو قطعه اتصالاتی رسیده‎اید. اما در ادامه مقایسه دقیق‌تری بین پیچ و پرچ داریم.

connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید.

شدت استحکام اتصالات

اتصالاتی که پرچ ایجاد می‌کند، محکم‌‎تر از اتصالات پیچی است. پس در قسمت‌هایی که در معرض ضربات، فشارها یا شوک‌های بیشتری هستند، پرچ انتخاب بهتری است. پس در ساخت سازه‌هایی مثل کانکس صنعتی که در معرض تنش‌های بیشتری قرار دهد، پرچ‌ها مطمئن‌تر هستند.

هزینه‌ها

پیچ‌ معمولاً قیمت کمتری نسبت به پرچ‌ دارد. نصب آن‌ نیز ارزان‌تر است. در عوض پرچ‌ دائمی است و نیاز کمتری به نگهداری دارد. بنابراین می‌تواند در طولانی مدت هزینه‌های کمتری داشته باشد. پس برای مثال برای ساخت یک کانکس انباری ارزان و ساده، پیچ‌ها گزینه‌های بهتری هستند.

سرعت نصب

پیچ‌ها سریع‌تر از پرچ‌ها نصب می‌شوند. در واقع با ابزارهای ساده و به راحتی نصب می‌شوند. اما پرچ‌ها به ابزارهای پچیده‌تری نیاز دارند. پس زمان بیشتری هم برای نصب می‌گیرند. بنابراین مثلاً اگر فوراً به یک کانکس نگهبانی نیاز داریم، بهتر است تا جایی که اتصالات صدمه نبینند، از پیچ استفاده کنیم.

پیچ و پرچ در کدام قسمت‌های کانکس استفاده می‌شوند؟

انتخاب قسمت مناسب برای استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس، به جزئیات پروژه بستگی دارد. اما موارد استفاده این اتصالات به طور کلی به ترتیبی است که در ادامه می‌بینیم.

موارد استفاده از پیچ در کانکس

 • اتصال پنل‌ها و ورق‌های فلزی به اسکلت اصلی کانکس.
 • در اتصالات داخلی برای نصب تجهیزاتی مانند قفسه‌ها، کابینت‌ها و وسایل داخلی دیگر.
 • اتصالات در بخش‌هایی که به تعمیر و نگهداری دائمی نیاز دارند و از دسترسی راحت‌تری برخوردارند.

موارد استفاده از پرچ در کانکس

 • اتصالات دائمی در قسمت‌هایی که به پایداری بیشتری نیاز دارند و نیازی نیست که به صورت مکرر باز شوند.
 • متصل کردن پروفیل‌ها و نصب پنل‌های خارجی روی اسکلت فلزی کانکس که به استقامت بیشتری در برابر فشار یا تنش‌ها محیطی نیاز دارند.
 • اتصالات ساختاری کانکس که استحکام و ایمنی بیشتری را می‌طلبند؛ مانند اتصالات گوشه‌ها و اسکلت اصلی.

در آخر

استفاده از پیچ و پرچ در صنعت کانکس و انتخاب گزینه بهتر برای هر قسمت سازه، به نیازهای خاص پروژه و شرایط محیطی بستگی دارد. اما در مجموع پیچ‌ها به دلیل سهولت در نصب و تعویض، بیشتر برای پروژه‌هایی مناسب‌اند که تعمیرات و نگهداری آنها در حالت پیش‌فرض بیشتر است.

در مقابل، پرچ‌ها با ایجاد اتصالات دائمی و مقاوم در برابر لرزش، در بخش‌هایی بیشترین کارایی را دارند که پایداری و دوام بیشتری می‌خواهند. هر دو اتصالات دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و انتخاب نهایی باید با نظر متخصص این حوزه انجام شود.

کانکس بارون در کنار فروش کانکس، در اجرا و نصب انواع کانکس نیز همراه شما خواهد بود تا کانکس شما اتصالاتی قابل اعتماد و استاندارد داشته باشد. برای دریافت مشاوره یا شروع همکاری می‌توانید با شماره 05136228800 در تماس باشید.

سؤالات متداول

1. آیا می‌توان از هر نوع پیچ و پرچی برای کانکس استفاده کرد؟

خیر، باید از پیچ‌ها و پرچ‌های مناسبی استفاده کرد که مطابق با نوع متریال و نیازهای ساختاری کانکس هستند. برای مثال در مناطق مرطوب باید از پیچ‌ها و پرچ‌های ضد زنگ استفاده کرد.

2. آیا می‌توان پرچ‌ها را بعد از نصب جدا کرد؟

جدا کردن پرچ‌ها بدون آسیب رساندن به قطعات ممکن نیست. برای جدا کردن آنها معمولاً باید آنها را برش داد یا سوراخ کرد.

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *