آشنایی با عایق های کانکس

آشنایی با عایق های کانکس
انواع عایق های کانکس
آنچه در این مقاله می خوانید:

آشنایی با عایق های کانکس یکی از مواردی است که در زمان خرید اغلب نادیده گرفته می‌شود؛ در صورتی که روی طول عمر و حفظ کیفیت محیط بسیار موثر است. عایق بندی کانکس برای کنترل دما و رطوبت ضروری است. هزینه‌کردن برای این مورد از خسارات زیادی جلوگیری می‌کند.

انواع عایق های کانکس شامل فوم، فوم منبسط شده، انواع پشم معدنی، لوز-فیل یا تکه‌های کوچک عایق هستند. میزان حفظ حرارت و جلوگیری از جذب رطوبت در هر کدام متفاوت است.

انتخاب هر یک از این عایق‌ها به محل استفاده کانکس بستگی دارد. با توجه به اهمیت هزینه‌های انرژی مصرفی و جلوگیری از خوردگی کانکس، انواع عایق را در ادامه معرفی می‌کنیم. برای خرید انواع کانکس عایق بندی شده به بخش فروشگاه سایت سر بزنید.

انواع عایق فوم، فوم منبسط شده، انواع پشم معدنی، تکه های کوچک عایق
کاربرد کنترل دما و رطوبت و حفظ انرژی
مزایا کاهش هزینه های انرژی، کاهش خسارات ناشی از رطوبت، افزایش طول عمر کانکس

انواع عایق های کانکس

عایق با به دام انداختن هوا یا گازهای دیگر در ترکیب پیچیده‌ای از سلول‌های یک ماده که در دیوارها، سقف و کف کار می‌شود، از حرکت انرژی جلوگیری می‌کند.

ضریب مقاومت حرارتی یک ماده R-value نام دارد و هر چه این عدد بیشتر باشد یعنی میزان رسانایی ماده برای انتقال حرارت کمتر است. در نتیجه انتقال گرما یا سرما به خارج کمتر خواهد بود.

در جدول زیر انواع عایق های کانکس معرفی شده‌اند:

نوع عایق استفاده ایده‌آل مثال ضریب مقاومت حرارتی (R-value) فرایند نصب مزایای کلیدی
فوم یا پلی استایرن کانکس حاوی اشیائی که گرما تولید نمی‌کنند انبار خوراک حیوانات یا انبارها 4 (ضخامت یک اینچ) سریع و آسان؛ نیازی به قاب‌بندی ندارد بسیار مقرون به صرفه
اسپری فوم‌ها کانکس تجهیزات تولید کننده گرما کانکس سرور، تجهیزات تصفیه آب 6 (ضخامت 1 اینچ)؛ 12 (2 اینچ)؛ 18 (3 اینچ) مناسب برای تجهیزات تخصصی؛ نیازی به قاب‌بندی ندارد ضد‌آب؛ مقاوم و سخت؛ R-value بالا
batt کانکس محل زندگی و کار انواع کانکس سیار، رختکن

 

13 (ضخامت 3.5 اینچ)؛ 19 (6 اینچ) سریع و آسان؛ نیاز به قاب‌بندی دارد مقرون به صرفه؛ مقدار R بالا
پشم سنگ محیط‌هایی که به عایق غیر قابل اشتعال نیاز دارند کانکس‌های کاری، زندگی و انباری فضای نشیمن و کار 13 روی دیوار، 26 در سقف (3.7 – 4.2 در هر اینچ) شبیه پشم معدنی اما کمی دست و پا گیرتر، نیاز به قاب‌بندی دارد غیر قابل اشتعال؛ ضد‌آب؛ ارزش R بالا

ساخت کانکس با مصالح مدرن عایق پلی‌اورتان، پلی‌استایرن و پشم سنگ نیز یکی از راه‌های عایق‌بندی کانکس است. برای اطلاع از قیمت کانکس عایق با ما تماس بگیرید.

عایق بندی کانکس با پلی‌استایرن

این نوع عایق از جنس پلی‌استایرن عادی یا پلی‌استایرن اکسترود شده (XPS) سلول بسته، ساخته می‌شود. این عایق با نام تجاری استایروفوم شناخته می‌شود. پلی استایرن نصب سریع و آسانی دارد و به‌عنوان عایق صوتی نیز خوب عمل می‌کند.
این عایق به صورت بلوک در اندازه‌های مختلف عرضه شده و برای نصب نیازی به قاب‌بندی ندارد. این بلوک یا پانل‌ها مستقیما با چسب روی دیوار یا میله‌های تعبیه شده، نصب می‌شوند.
این عایق همان یونولیت به‌کار رفته در بسته‌بندی ظروف است. در صورت خراب شدن بخشی از عایق، به راحتی تعویض می‌شوند. ضریب حرارتی این ماده از سایر عایق‌ها کمتر است. طول عمر به 50 سال می‌رسد.

connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید.

عایق‌بندی کانکس با فوم اسپری

عایق‌بندی کانکس با فوم اسپری با ضریب مقاومتی 6 در هر اینچ، کارآمدترین نوع و بسیار انعطاف‌پذیر است. در این عایق‌بندی یک مانع بدون درز روی سطح اسپری شده، ایجاد می شود.

عایق‌های اسپری فوم در دو نوع فوم منبسط شونده و فوم غیر منبسط شونده، تولید می‌شوند. انواع عایق های کانکس از نوع فوم اسپری عبارت‌اند از:

 • عایق فوم پلی‌اورتان سلول باز (ocSPF): بافت اسفنجی به دلیل سلول‌های غیر‌متراکم پر از هوای فوم است.
 • عایق فوم پلی‌اورتان سلول بسته (ccSPF): دستگاه، سلول‌های میکروسکوپی کوچک را با گازی غیر از هوا با خواص هدایت گرمایی بهتر پر می‌کند و مقدار R فوم را افزایش می‌دهد.
 • پلی‌ایزوسیانورات (Polyiso): شبیه پلی‌اورتان، اما سفت‌تر

برای رسیدن به ضخامت مدنظر باید روی یک سطح میزان فوم اسپری شده را تست کرد. در برخی موارد با‌توجه‌به اینکه فوم منبسط می‌شود، ظاهر نهایی کاملا صاف نیست و بهتر است یک لایه از جنس تخته سه لا یا سایر موارد، روی فوم کار شود. پس از سفت شدن می‌توان مواد اضافی را صاف کرد.

 • هزینه عایق‌بندی با فوم اسپری بالا است.
 • در عین حفظ حرارت، عایق صوتی خوبی هست.
 • مقاوم در برابر رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها
 • مقاومت در برابر شکنندگی دارد و مثل فوم خمیری یا معمولی نیست.
عایق های کانکس
عایق بندی کانکس با فوم اسپری

عایق بندی کانکس با Batt

یک عایق متداول به شکل الیاف صورتی رنگ که در میان قاب‌بندی دیوار یا سقف پر می‌شود. Batt از بافتن رشته‌های ظریف و نازک از مواد مختلف به هم ساخته می‌شود. انواع عایق Batt عبارت‌اند از:

 • الیاف پلاستیکی
 • شیشه یا فایبر گلاس (ترکیب شیشه بازیافتی با الیاف نازک یا شن و ماسه فوق گرم)
 • پنبه یا پشم گوسفند
 • چوب معدنی

این عایق بسیار مقرون‌به‌صرفه است اما هزینه قاب‌بندی و نصب را باید در نظر بگیرید. البته عملکرد عایق به طور قابل‌توجهی هزینه‌های گرمایش و سرمایش را کاهش می‌دهد. متوسط طول عمر این عایق 100 سال است.

عایق بندی کانکس با پشم سنگ

عایق‌بندی کانکس با پشم سنگ از سنگ یا مواد خام ذوب شده ساخته می‌شود و الیافی شبیه به پشم دارد. برای کاربردهایی که نیاز به گزینه غیر قابل اشتعال دارند، ایده‌آل است. نصب این نوع عایق نیاز به قاب‌بندی دارد. با توجه به مزیت آن بهتر است قاب‌بندی از جنس فلزی باشد.

عایق بندی کانکس با لوز-فیل ها

تکه های کوچک مواد را در میان قاب بندی حفره دیوار قرار گرفته و عملکرد عایق دارند. به دلیل جذب رطوبت برای کانکس توصیه نمی‌شوند.

 • عایق سلولزی: از محصولات کاغذی بازیافتی خرد شده، ساخته می‌شوند و سپس توسط دستگاه به درون دیوار یا سقف، دمیده می‌شوند.
 • عایق فایبر گلاس لوز فیل: شبیه به چوب‌های فایبرگلاس است، اما چگالی کمتری دارد و محکم بسته نشده است تا دستگاه بتواند در آن باد کند.
 • عایق ورمیکولیت و عایق پرلیت: این مواد معدنی مانند ذرت بو داده گرم و منبسط شده‌اند و یک گلوله فوم طبیعی ایجاد می‌کنند که می‌تواند به حفره‌های دیوار اضافه شود.

اهمیت عایق بندی کانکس

با توجه به جنس دیواره‌ها و سقف کانکس که فلزی و رسانای حرارتی هستند، دمای هوای روی دمای محیط داخل به‌شدت تاثیر‌گذار است. از طرفی میزان انرژی مصرفی کانکس‌ها باید کنترل شوند به همین دلیل باید از انواع عایق‌های کانکس استفاده کرد.

عوامل انتخاب انواع عایق‌های کانکس عبارت‌اند از:

 • R-value: اثربخشی مواد برای جلوگیری از انتقال انرژی گرمایی
 • فضای داخلی: با توجه به عرض عایق و کاربری کانکس
 • هزینه: میزان بودجه برای تامین عایق، نصب و تجیهزات جانبی
 • جلوگیری از رطوبت: آیا مقاومت عایق در برابر رطوبت و بخار قابل قبول است؟
 • زمان نصب: سهولت در نصب روی زمان سریع موثر است.

سوالات متداول

بهترین عایق‌های کانکس چه مواردی هستند؟

پلی‌استایرن، فوم اسپری‌ها مثل پلی‌اورتان، پشم سنگ

بهترین کانکس عایق بندی شده را از کجا سفارش دهیم؟

برای خرید انواع کانکس با عایق‌های خاص، با شماره 05136228800 تماس بگیرید.

سخن پایانی

هدف آشنایی با عایق های کانکس در این محتوا، انتخاب بهترین گزینه با توجه به نیاز شما بود. از این به پس عایق را یک گزینه مهم برای خرید کانکس در نظر داشته باشید چرا که در بلند مدت روی هزینه های بسیار موثر است.

پلی‌استایرن، فوم اسپری‌ها مثل پلی‌اورتان، پشم سنگ بهترین عایق های کانکس هستند. برای خرید کانکس با این عایق‌ها با ما تماس بگیرید.

برای دانلود پی دی اف مقاله آشنایی با عایق های کانکس روی لینک کلیک کنید.

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *