تاسیسات کانکس

تاسیسات کانکس
آنچه در این مقاله می خوانید:

تاسیسات کانکس به چهار دسته اصلی سیستم گرمایشی، سیستم سرمایشی، برق‌کشی و لوله‌کشی آب و فاضلاب تقسیم می‌شود. البته مجموعه‌هایی مانند کانکس بارون، جزئیات این تاسیسات را بر اساس سفارش مشتری کاملاً شخصی‌سازی می‌کنند. در ادامه با این تاسیسات بیشتر آشنا می‌شویم و تاسیسات انواع مختلف کانکس‌ را مرور می‌کنیم. همین‌طور به نکاتی برای راه‌اندازی این تاسیسات نیز اشاره می‌کنیم.

انواع سیستم های سرمایشی، گرمایشی، برق کشی و آب و فاضلاب
سیستم های سرمایشی و گرمایشی کولر آبی و گازی، پکیج، آبگرمکن و …
سیستم برق کشی روشنایی، جعبه فیوز، سیم کشی تلفن و آنتن و …
لوله کشی لوله های روکار و توکار

انواع تاسیسات کانکس

جزئیات تاسیسات انواع کانکس‌ها بسته به کاربری کانکس متفاوت هستند. اما همه تاسیسات 4 بخش کلی دارند که در ادامه با آنها آشنا می‌شویم.

سیستم گرمایشی کانکس

روش راه‌اندازی تاسیسات گرمایشی بسته به این که کانکس به گاز شهری دسترسی دارد یا کپسول متفاوت است. اگر دسترسی به لوله گاز وجود داشته باشد، از بخاری گازی، پکیج یا رادیاتور برای گرمایش استفاده می‌شود. در این بین، سیستم رادیاتور که با پکیج راه‌اندازی می‌شود، بهترین کارایی و البته کمترین خطر را دارد. اما بخاری‌های نفتی، هیترها و بخاری‌های برقی هم برای شرایطی که لوله‌کشی گاز در دسترس نیست، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سیستم کنترل گرمایشی نیز برای تنظیم دما و بهره‌وری مصرف انرژی در کانکس‌ها بسیار مهم است. این سیستم ممکن است شامل ترموستات‌ها، سنسورهای دما و تجهیزات کنترلی دیگر باشد.

سیستم سرمایشی کانکس

اگر کانکس در مناطق گرمسیر باشد یا برای نگهداری مواد غذایی و دارویی استفاده شود، به تاسیسات سرمایشی هم نیاز است. معمولاً یا از کولر آبی برای این منظور استفاده می‌شود یا از کولر گازی. نکته مهم اینجا است که زیرساخت‌های لازم برای سیستم سرمایشی باید همان موقع ساخت کانکس ایجاد ‌شود.

برق‌کشی کانکس

برق کشی کانکس یکی از ملزومات راه‌اندازی این سازه‌ها محسوب می‌شود. نقشه مدارات برقی کانکس، قبل از ساخت آن کشیده و اجرا می‌شود. سپس تجهیزات لازم راه‌اندازی می‌شوند. تجهیزاتی مانند:

 • سیم‌کشی برق و تلفن
 • فیوزها
 • کلید و پریزها
 • آنتن برای تلویزیون
 • سیم‌کشی تلفن
 • چراغ‌های روشنایی داخلی و خارجی

در بیشتر مواقع تمام این تجهیزات به صورت روکار و داخل داکت انجام می‌شوند. در این صورت احتمال بروز حوادث برقی کمتر است. همین‌طور در صورت خرابی، تعویض آنها بسیار راحت‌تر است.

در کانکس‌های معمولی بیشتر از کابل‌های نمره 2.5 برای برق‌‍‌کشی استفاده می‌شود. اما در کانکس‌های صنعتی کابل‌های نمره 4 تا 6 که محکم‌تر هستند انتخاب می‌َشوند.

لوله کشی کانکس

بعضی از کانکس‌ها مانند سرویس بهداشتی، کارگاهی، اداری و ویلایی نیازمند سیستم لوله‌کشی هستند. لوله‌کشی در درجه اول شامل لوله‌کشی آب گرم و سرد است. آب باید از سیستم لوله‌کشی شهری یا منابعی که برای کانکس در نظر گرفته شده، به حمام، دستشویی، آبدارخانه و… هدایت شود. اما لوله‌کشی سیستم فاضلاب نیز معمولاً جزو تاسیسات کانکس است.

لوله‌کشی هم می‌تواند به صورت توکار انجام شود. اما معمولاً لوله‌‌ها را به شکل روکار طراحی می‌کنند تا تعمیرشان راحت‌تر باشد. ضمناً نوع لوله‌هایی که برای لوله‌کشی انتخاب می‌شوند، بسیار مهم است. لوله‌های پلیمری بهترین گزینه هستند.

connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید.

تاسیسات انواع کانکس

کانکس‌ها انواع بسیار زیادی دارند. اما بعضی از آنها بیشتر استفاده می‌‌شوند. در ادامه با تاسیسات چند کانکس پرکاربرد آشنا می‌شویم.

1- تاسیسات کانکس اداری

کانکس اداری باید امکاناتی داشته باشد که افراد بتوانند ساعت‌های طولانی در آن کار کنند. بنابراین یکی از کامل‌ترین انواع کانکس‌ها هم همین نوع است. حداقل تاسیسات این کانکس عبارت‌اند از:

 • تاسیسات برق و روشنایی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • لوله‌کشی آب
 • سرویس بهداشتی
 • تهویه هوای مطبوع
 • آبدارخانه

2- تاسیسات کانکس ویلایی

کانکس ویلایی مکانی برای اسکان افراد است. بنابراین تاسیسات یک هتل یا خانه باید در آن شبیه‌ُسازی شود. از جمله:

 • تاسیسات برق و روشنایی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • لوله‌کشی آب
 • سرویس بهداشتی
 • آشپزخانه
 • حمام
 • درب ضد سرقت
 • پنجره‌های دوجداره
 • سیستم هشدار آتش

3- تاسیسات کانکس فروشگاهی

کانکس فروشگاهی یک مغازه کوچک محسوب می‌شود. پس تاسیسات آن باید مناسب چنین فضایی باشد. مانند:

 • سیستم برقی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • لوله‌کشی آب
 • تهیه هوا
 • نورپردازی

4- تاسیسات کانکس کارگاهی

کانکس کارگاهی در محیط پروژه‌های کارگاهی یا ساختمانی نصب می‌شود. این کانکس‌ محلی برای استراحت و اسکان کارگرها است. حداقل تاسیساتی که در این کانکس باید تعبیه شوند به این ترتیب‌اند:

 • برق‌کشی
 • سیستم گرمایشی و سرمایشی
 • لوله‌کشی آب
 • روشنایی اضطراری
 • دوربین مداربسته

نکات مهم در اجرای تاسیسات کانکس

طراحی و اجرای تاسیسات هر کانکسی باید طبق استانداردها و بر اساس اصولی خاص پیش برود. در غیر این صورت می‌تواند کارایی کانکس را مختل کند. بعضی از نکاتی که باید در این زمینه رعایت شوند شامل مواردی هستند که در ادامه می‌بینیم.

توجه به شرایط جغرافیایی

باید و نبایدهای تاسیسات کانکس تا حد زیادی به شرایط اقلیمی و آب و هوایی محل کانکس بستگی دارد. برای مثال در آب و هوای مرطوب معمولاً از کولر آبی استفاده نمی‌شود. در عوض دستگاه‌هایی مانند اسپلیت، چیلر و فن‌کوئل برای سرمایش پیشنهاد می‌شود. در مورد گرمایش نیز بهتر است از دستگاه‌هایی مانند رادیاتور، شومینه و چیلر استفاده شود.

استفاده از لوله‌های مخصوص در برق‌کشی

در اجرای تاسیسات الکتریکی باید از لوله‌های مخصوص برای هدایت سیم‌ها استفاده کرد. با این کار سیم‌ها به بدنه رسانای کانکس برخورد نمی‌کنند و خطر برق‌گرفتگی و آتش‌سوزی تا حد زیادی کم می‌شود. این امر به طور ویژه در برق‌کشی توکار اهمیت ویژه‌ای دارد.

کرسی‌چینی مناسب

کرسی‌چینی باید متناسب با ارتفاعی که کانکس نسبت به زمین دارد انجام شود. زیرسازی اشتباه، تراز بودن کانکس را به هم می‌ریزد. از طرفی ممکن است کانکس کمی حرکت کند و تاسیسات را با مشکل مواجه کند.

لوله‌کشی مناسب

لوله‌کشی‌ها در کانکس باید طوری انجام شوند که کوتاه‌ترین مسیر را طی کنند. از طرفی بهتر است لوله‌ها داخل کانکس باشند. در این صورت در سرما دچار یخ‌زدگی نخواهند شد.

نصب درست شیرهای آب

محل نصب شیرهای آب باید در مرحله اسکلت‌سازی مشخص شود. همین‌طور پروفیل‌های مناسب نیز باید برای آنها پیچ شوند تا همه‌چیز برای نصب شیرها آماده باشد. نکته مهم دیگر این که شیرها نباید به تخته‌کوبی زیر دیوارپوش‌ها نصب شوند. چراکه این تخته‌ها مختص دیوارپوش‎‌ها هستند و نمی‌توانند بار شیرها را تحمل کنند. بنابراین شیرهایی که روی این تخته‌ها نصب شوند، در نهایت از جای خود خارج شده و دچار خرابی می‌شوند.

انتخاب مخزن آب مناسب

بسیاری از کانکس‌ها به جای این که به جریان لوله‌کشی آب شهری وصل شوند، از مخزن آب استفاده می‌کنند. البته در این صورت هم نیاز به لوله‌کشی‌های داخلی هست. در هر صورت نکته‌ای که در این باره وجود دارد، انتخاب مخزنی با ابعاد مناسب است. ابعاد مخزن باید متناسب با ابعاد کانکس انتخاب شود.

در آخر

طراحی و اجرای تاسیسات کانکس باید زیر نظر متخصص انجام شود. در غیر این صورت ممکن است بارها و بارها درگیر تعمیر یا تعویض این تاسیسات شوید. کانکس بارون علاوه بر ساخت کانکس‌های متنوع مطابق با نیازهای شما، طراحی و اجرای تاسیسات را نیز برعهده می‌گیرد. برای ثبت سفارش یا استعلام  قیمت کانکس، می‌توانید از طریق شماره 051-36228800 با ما در تماس باشید.

سؤالات متداول

1- مهم‌ترین تاسیسات کانکس کدام‌اند؟

چهار نوع تاسیسات در اغلب کانکس‌ها مشابه و یکسان‌ هستند. این تاسیسات عبارت‌اند از: 1- سرمایشی، 2- گرمایشی، 3- برق‌کشی و 4- لوله‌کشی. نقشه‌ها و مدارات این تاسیسات قبل از شروع ساخت کانکس باید طراحی و تا حدودی اجرا شوند.

2- چه عواملی بر نوع تاسیسات تأثیرگذارند؟

در کنار خواست و نیاز مشتری، این شرایط جغرافیایی و آب و هوایی است که بیشترین تأثیر را روی تاسیسات کانکس‌ها دارد. این که کانکس در منطقه گرمسیر قرار دارد یا سردسیر، هوای خشک دارد یا مرطوب و… مشخصات تاسیسات را تعیین می‌کنند. علاوه بر این، کاربرد کانکس و ابعاد آن نیز در انتخاب تاسیسات تأثیرگذارند.

3- آیا تاسیسات کانکس قابلیت سفارشی‌سازی دارند؟

بله، مجموعه‌هایی که ساخت کانکس‌ها و راه‌اندازی آنها را بر عهده دارند، تاسیسات را هم دقیقاً مطابق با نیازها و خواست شما برپا می‌کنند. شاید به دنبال کانکس پرکاربردی مانند کانکس ویلایی باشید یا به دنبال کانکس‌های خاص‌تری مانند کلین روم، سایلنت و… . در هر صورت می‌توانید تاسیساتی را سفارش دهید که مطابق نیازهایتان باشند. کانکس بارون نیز در کنار ساخت سفارشی کانکس‌ها، تاسیسات را درست مطابق سفارش شما نصب و راه‌اندازی می‌کند.

برای دانلود پی دی اف مقاله تاسیسات کانکس لینک کلیک کنید.

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *