انواع ارتفاع کانتینر و کاربردهایشان

ارتفاع کانتینر
انواع ارتفاع کانتینر و کاربردهایشان
آنچه در این مقاله می خوانید:

ارتفاع کانتینر یکی از متغیرهای مهم در صنعت حمل‌ونقل دریایی و لجستیک است. نوع کالاهای مورد نظر و حجم آنها این پارامتر را تعیین می‌کنند. به طور کلی کانتینرها را از نظر ارتفاع به دسته‌های کم‌ارتفاع (Low Cube)، استاندارد (Standard) و های کیوب (High Cube) تقسیم می‌کنند.

کانتینر کم‌ارتفاع مختص حمل کالاهای کم‌حجم و حمل‌ونقل محلی است. جابه‌جایی این کانتینر راحت است و کمک زیادی به کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل در موارد خاص می‌کند. کانتینر استاندارد کاربرد بسیار بالایی دارد و برای انتقال طیف وسیعی از محصولات در حمل‌ونقل دریایی و زمینی استفاده دارد. اما کانتینر های کیوب، برای حمل‌ونقل کالاهای حجیم و بسیار مرتفع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همه این کانتینرها با استانداردهای بین‌المللی تطابق دارند. بنابراین همگی برای حمل‌ونقل بین‌المللی از طریق دریا، راه‌آهن یا جاده‌ها بسیار مناسب هستند. در این مطلب با ابعاد و کاربردهای این کانتینرها آشنا می‌شویم.

ارتفاع خارجی ارتفاع داخلی

کاربرد

کانتینرهای کم‌ارتفاع (Low Cube Containers) حدود 4 فوت و 3 اینچ (1.295 متر)

 

حدود 4 فوت (1.219 متر) حمل کالاهایی که نیاز به فضای عمودی کمتری دارند یا باید در فضاهای محدود قرار بگیرند
کانتینرهای استاندارد (Standard Containers) 8 فوت و 6 اینچ (2.591 متر) 7 فوت و 10 اینچ (2.390 متر) حمل کالاهای عمومی و متنوع
کانتینرهای های کیوب (High Cube Containers) 9 فوت و 6 اینچ (2.896 متر) 8 فوت و 10 اینچ (2.698 متر) حمل کالاهایی با ارتفاع بالا که نیاز به فضای عمودی بیشتری دارند

 

معرفی انواع ارتفاع کانتینر

کانتینر هم مثل کانکس یک سازه پیش‌ساخته محسوب می‌شود. در مجله کانکس بارون می‌توانید درباره تفاوت کانتینر و کانکس بیشتر بخوانید. کانتینرها هم مثل کانکس‌ها با پارامترهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. اما چون این سازه‌ها برای جای دادن و انتقال محصولات استفاده می‌شوند، ارتفاعشان از مهم‌ترین متغیرها است.

کانتینرها با ابعاد متنوعی تولید می‌شوند که به طور کلی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 1. کم‌ارتفاع (Low Cube Containers)
 2. استاندارد (Standard Containers)
 3. های کیوب (High Cube Containers)

در ادامه با این کانتینرها بیشتر آشنا می‌شویم.

کانتینر کم‌ارتفاع

این کانتینر یکی از کوچک‌ترین کانتینرهای حمل‌ونقل است که به طور خاص برای محصولات کم‌‎حجم استفاده می‌شود. ارتفاع این کانتینر حدود 4 فوت و 3 اینچ (1.295 متر) است.

کانتینر کم‌ارتفاع ظرفیت پایینی دارد. اما از لحاظ جاگیری در وسایل حمل‌و‌نقل و چینش و… از انعطاف بالاتری برخوردار است. کاربردهای این کانتینر به ترتیب زیر است:

 • حمل‌ونقل کالاهای کم‌حجم: مانند تجهیزات کوچک، لوازم الکترونیکی کوچک و قطعات یدکی
 • حمل‌ونقل محلی: برای حمل‌ونقل بین شهری و مسافت‌های کوتاه
 • استفاده به عنوان انبار در فضاهای محدود: به عنوان یک انبار کوچک و جمع‌وجور در پروژه‌های مختلف
 • ذخیره‌سازی لوازم شخصی: مثل مبلمان و کالاهای خانگی کوچک

کانتینر استاندارد

عدد استاندارد ارتفاع کانتینر را در همین نوع کانتینر داریم که برابر است با 8 فوت و 6 اینچ (2.591 متر). اندازه این کانتینر برای جای گرفتن در اکثر وسایل حمل‌و‌نقل دریایی و زمینی بسیار مناسب است. از طرفی ظرفیت حمل طیف وسیعی از محصولات را با اندازه‌های مختلف دارا است.

کانتینر استاندارد در بسیاری از صنایع و برای حمل انواع مختلف کالاها استفاده می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای این کانتینر عبارت‌اند از:

 • حمل‌و‌نقل کالاهای عمومی: محصولاتی مانند مواد غذایی،لوازم خانگی، قطعات صنعتی، منسوجات و کالاهای بسته‌بندی‌ شده دیگر
 • حمل‌ونقل بین‌المللی: حمل‌ونقل بین‌المللی از طریق دریا، راه‌آهن و جاده‌ها به دلیل تطابق با استانداردهای بین‌المللی
 • به عنوان فضای ذخیره‌سازی: فضای ذخیره‌سازی موقت یا دائمی برای شرکت‌ها و افراد
 • حمل‌و‌نقل مواد خام و صنعتی: مواد خام مانند فلزات، مواد معدنی و محصولات شیمیایی
 • استفاده در پروژه‌های ساختمانی: به عنوان انبار یا برای حمل ابزار و تجهیزات ساختمانی به محل پروژه
 • در صنعت کشاورزی: برای حمل تجهیزات کشاورزی و محصولاتی مانند کود و…
connex baron

برای سفارش انواع کانکس ها طبق پلان شما با شماره های شرکت تماس بگیرید.

کانتینر های کیوب

ارتفاع کانتینر در نوع های کیوب، از باقی مدل‌ها بیشتر است. اینجا با یک کانتینر بلند و بسیار مرتفع روبه‌رو هستیم. کانتینری که برای انواع خاص‌تری از محصولات کاربرد دارد. ارتفاع چنین کانتینری 9 فوت و 6 اینچ (2.896 متر) است.

این کانتینر بزرگ و مرتفع، بیشتر در موارد زیر کاربرد دارد:

 • حمل‌ونقل کالاهای سنگین: مانند ماشین‌آلات صنعتی، تجهیزات بزرگ و مصالح ساختمانی
 • حمل‌ونقل کالاهای عمومی با حجم زیاد: مانند لوازم خانگی، مواد غذایی، منسوجات و کالاهای بسته‌بندی شده دیگر در مقیاس بزرگ
 • نگهداری کالاهای حجیم: به عنوان یک انبار موقت یا دائم برای نگهداری انواع محصولات حجیم و بزرگ

آیا طول و عرض این کانتینرها ثابت است؟

ارتفاع کانتینر و دسته‌بندی کانتینرها بر اساس این متغیر را دیدیم. اما به طول و عرض آنها اشاره نکردیم. چرا؟ چون برای مثال یک کانتینر 40 فوتی (با طول  40 فوت یا 12.192 متری) می‌تواند با ارتفاع استاندارد یا های کیوب تولید شود.

این امر در مورد کانتینرهایی با طول‌های دیگر هم صادق است. پس همه کانتینرهای کم‌ارتفاع طول و عرض یکسانی ندارد. در مورد ارتفاع‌های دیگر هم همین‌طور است.

کدام کانتینرها را می‌توان به کانکس تبدیل کرد؟

پیش از این در کانکس بارون به تبدیل کانتینر به کانکس پرداخته‌ایم. اما حالا که صحبت از دسته‌بندی کانتینر بر اساس ارتفاع است، کدام کانتینر با کدام ارتفاع برای چنین تصمیمی مناسب‌تر است؟

کانتینرهای های کیوب به دلیل فضای بزرگ‌ترشان، قابلیت تبدیل شدن به انواع کانکس‌ها را دارند. این کانتینرها می‌توانند به یک کانکس مسکونی، اداری، فروشگاهی و… تبدیل شوند.

جمع‌بندی

ارتفاع کانتینر از مهم‌ترین مشخصاتی که هنگام خرید کانتینر باید در مورد آن تصمیم بگیرید. در این مطلب با کانتینرهای کم‌ارتفاع، استاندارد و های کیوب آشنا شدیم و کاربردهایشان را دیدیم. کانتینرهای استاندارد برای بیشتر کاربردها کافی هستند. اما اگر به فضای بیشتری نیاز دارید یا در مقابل، ارتفاع محصولاتتان بسیار بالا است، کانتینرهای کم‌ارتفاع و های کیوب انتخاب بهتری هستند.

پانل بارون با تجربه چند ساله در حوزه فروش کانکس و سازه‌های پیش‌ساخته، مفتخر است که تلاش مؤثری در پیاده‌سازی دانش خود در این حوزه‌ها داشته است. شما همراهان گرامی نیز اگر در این حوزه‌ها به راهنمایی نیاز دارید، می‌توانید با مشاوران کانکس بارون با شماره‌ 05136228800 در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

1. آیا کانتینرهای های کیوب برای هر نوع حمل‌ونقلی مناسب هستند؟

کانتینرهای های کیوب بیشتر برای حمل کالاهایی که نیاز به فضای عمودی زیادی دارند مناسب هستند. دقت کنید که این محصولات گاهی محدودیت‌هایی دارند. مثل ارتفاع پل‌ها و تونل‌ها در مسیرهای حمل‌ونقل.

2. آیا می‌توان در یک مسیر حمل‌و‌نقل از چند کانتینر با ارتفاع‌های مختلف استفاده کرد؟

بله، بسته به اندازه و نوع کالاها، می‌توان از ترکیبی از کانتینرها با ارتفاع‌های مختلف در یک حمل‌ونقل استفاده کرد.

کانکس های پرفروش

مطالب مرتبط

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *